Produkte të dobishme për të rritur fuqinë tek burrat

Fuqia është aftësia seksuale e një burri, e cila konsiston në aftësinë e tij për të kryer marrëdhënie seksuale, për t'u zgjuar dhe për të krijuar fëmijë. Fuqia varet drejtpërdrejt nga një listë e madhe faktorësh, më të rëndësishmit janë dieta, mënyra e jetesës dhe shëndeti. Mjekët gjithashtu emërojnë produktet më të rëndësishme për fuqinë.

Lista e këtyre produkteve duhet të përfshihet në dietën e përditshme të çdo njeriu. Kjo jo vetëm që do të parandalojë mosfunksionimin e ngrerë dhe impotencën, por gjithashtu do të rrisë fuqinë dhe epshin. Mbetet vetëm për të bërë një listë të lartë të produkteve të dobishme dhe të ndaluara për sistemin gjenitourinar mashkullor.

ushqim deti për potencë

Si varet fuqia nga konsumi i ushqimeve të caktuara?

Edhe në kohën e perëndeshës Afërditë, u identifikuan produkte që rrisin fuqinë dhe epshin e një burri, pavarësisht nga mosha e tij. Sot, mjekët kanë dhënë shumë argumente se si saktësisht një ushqim i tillë ndikon në potencialin seksual të një burri, dhe gjithashtu se çfarë mund të zvogëlojë aktivitetin në shtrat.

Gjegjësisht:

 • vitaminat A dhe E janë të nevojshme për riprodhimin e plotë dhe rritjen e pjellorisë mashkullore;
 • Vitaminat B ndihmojnë përfundimet nervore të transmetojnë impulse që shkaktojnë eksitim dhe procese të lidhura me to;
 • kalcium, magnez, zink dhe selen, squfuri kontribuojnë në një ereksion të fortë dhe një nivel të mjaftueshëm të fuqisë;
 • karbohidratet dhe yndyrnat rrisin qëndrueshmërinë e një burri;
 • aminoacidet largojnë radikalet dhe toksinat nga trupi, duke parandaluar një numër sëmundjesh;
 • proteina është blloku ndërtues për testosteronin dhe sintezën e lëngut seminal.

Çdo njeri duhet të mbajë mend se ngrënia e tepërt dhe abuzimi me ushqimin mund të çojë në një rënie të fuqisë, dhe uria - në mbylljen e saj të plotë.

Produkte që rrisin performancën seksuale të meshkujve

Dieta e përditshme e një burri duhet të jetë e ekuilibruar dhe e larmishme. Ushqimi për potencë është i avulluar, në furrë, i pjekur dhe i zier, nuk mund të flitet për ndonjë skuqje.

Dhe më e vlefshme është ushqimi që nuk i është nënshtruar trajtimit të nxehtësisë. Ju mund të ruani fuqinë me produktet e mëposhtme:

 • Arra të të gjitha llojeve. Përveç vitaminave E dhe B, ato përmbajnë substanca të tilla si magnez dhe zink.
 • Nje peshk. Burimi i fosforit, kalciumit, zinkut dhe një sërë vitaminash, peshku duhet të jetë në menu të paktën dy herë në javë.
 • Mish i ligët. Për aktivitetin seksual mashkullor, preferenca duhet t'i jepet mishit të kuq, të pasur me përbërje dhe veti të dobishme.
 • Disa ëmbëlsira. Më të dobishmet për zonën gjenitale janë mjalti, çokollata e zezë.
 • Vezë pule. Përbërja e produktit përmirëson qarkullimin e gjakut, rrit forcën imune, ndihmon që indet e penisit të mbushen më mirë me gjak gjatë një ereksioni, duke eleminuar kështu problemet me fuqinë.
 • Ushqim deti. Një burim zinku dhe proteine, falë të cilit testosteroni prodhohet në sasi të mjaftueshme.
 • QitroKëto fruta janë burime të pazëvendësueshme të luteinës, për shkak të të cilave rritet përqendrimi i testosteronit në gjak.
 • Vajra vegjetale. Një burim i vitaminës E dhe substancave të tjera që përmirësojnë cilësinë e spermës, krijojnë nivele hormonale.
 • Granatë. Falë këtij fruti, muret e enëve të gjakut dhe funksionet e zemrës forcohen, enët e gjakut zgjerohen dhe gjaku rrjedh më lehtë në organet gjenitale gjatë një ereksioni.
 • Të gjelbëritMajdanozi dhe spinaqi konsiderohen ushqime të vjetra mashkullore për të rritur fuqinë dhe potencialin.

Gjithashtu produktet e dobishme përfshijnë lëngje nga selino, shegë, kungull dhe manaferra të ndryshme, pije koumiss, çajra bimorë dhe produkte të qumështit.

Çfarë duhet të braktiset kategorikisht?

Duke ditur se çfarë ushqimi nevojitet për të rritur fuqinë, nuk do të jetë e vështirë për një burrë të hartojë dietën e tij. Mund të hollohet me drithëra, mish të ligët, vezë dhe të brendshme. Por produktet e dobishme për fuqinë nuk janë e vetmja gjë që duhet të dini me siguri. Ka ushqim që, përkundrazi, mund të provokojë impotencë seksuale.

produkte të dëmshme për fuqinë

Gjegjësisht:

 • pije alkoolike që zvogëlojnë funksionin e testikujve, gjë që pengon fuqinë dhe funksionet riprodhuese;
 • mish yndyror dhe peshk, të cilat rrisin nivelet e kolesterolit në gjak, dhe kjo çon në mosfunksionim ngrerë;
 • ushqimi tepër i kripur, i cili prish shumë procese në trup, dëmton shtyllën kurrizore dhe çon në edemë;
 • pije të gazuara, pasta, ëmbëlsira që çojnë në obezitet;
 • ushqim i tymosur, i konservuar që ndot trupin me radikalë dhe toksina.

Gjithashtu, mos përdorni ndihmën e pijeve energjike, të cilat japin një efekt afatshkurtër dhe një goditje në sistemin kardiovaskular. Armiku kryesor i fuqisë është pesha e tepërt, kështu që ushqimi duhet të jetë më i bazuar në bimë dhe i përgatitur siç duhet.

Produktet më të mira për rritjen e fuqisë

Bazuar në vitaminat, mineralet dhe elementët gjurmë, ju mund të bëni një listë të produkteve më të vlefshme për ruajtjen e fuqisë dhe ereksionit. Mjekët emërojnë më shumë se 30 produkte, midis tyre mund të dallohen 5 produktet kryesore me efekt të shpejtë dhe të fortë në sferën seksuale.

Emri i produktit për rritjen e fuqisë Përshkrimi i vetive të dobishme të produktit
Abomasum ose stomaku i devesë Nëse hani 3 g produkt të tharë, në pak minuta burri do të ndiejë një rritje të forcës dhe eksitimit. Me ndihmën e një tinkture në një produkt të tillë, impotenca në përgjithësi mund të shërohet.
Goca deti Afrodiziak i fuqishëm natyror që stimulon penisin. Burimi i zinkut, proteinave, aminoacideve dhe hormonit të dopaminës (stimulues i kënaqësisë).
Rrëzues Një produkt i domosdoshëm për rritjen e forcës dhe ngritjes së burrave. Peshku është i pasur me vitamina dhe minerale, proteina të asimilueshme, elementë gjurmë të dobishëm për fuqinë.
Skumbri Ky peshk përmban acide yndyrore omega që janë të rëndësishme për prodhimin e testosteronit. Gjithashtu, përbërja e peshkut (jod dhe fosfor) është e dobishme për shëndetin riprodhues të mashkullit, pasi produkti rrit qëndrueshmërinë e spermës.
Rrepë Produkti duhet të përdoret i zier si një pjatë anësore për peshk dhe ushqim deti. Përbërja është e pasur me vitamina dhe substanca që rrisin imunitetin dhe funksionimin e pothuajse të gjitha sistemeve dhe organeve.

Dalje

Produktet më të mira që rrisin fuqinë janë rrepat, kërmilli i peshkut dhe skumbri, goca deti dhe mish derri. Ju gjithashtu mund të shtoni arra dhe mjaltë, mish të ligët, vajra vegjetale, produkte të qumështit të fermentuar, perime dhe fruta, manaferra dhe lëngje natyrale në këtë listë. Nëse dieta është e shumëanshme dhe e larmishme, një burrë kurrë nuk do të përballet me pafuqi në sfondin e mungesës së vitaminave dhe burimeve të dobishme të trupit.