Cilat ushqime rrisin fuqinë e mashkullit?

Një burrë ha ushqim që është i dobishëm për potencë

Për të ruajtur potencën, duhet të siguroni trupin me një gamë të plotë të ushqyesve të nevojshëm për këtë dhe të kufizoni konsumin e ushqimit që pengon funksionet riprodhuese.

Cilat ushqime janë të dëmshme për ju?

Lista e produkteve të dëmshme për fuqinë përfshin produkte që përkeqësojnë gjendjen e enëve të gjakut dhe gjakut, kontribuojnë në peshën e tepërt dhe shtrembërojnë hormonet.

Midis tyre:

  • Smbëlsirat. Të çojë në mbipeshe dhe të rrisë rrezikun e diabetit. Abuzimi me sheqerin mund të çojë në dëmtime nervore, rritje të niveleve të estrogjenit dhe impotencë.
  • Yndyrnat trans. Përmbajtur në ushqim të shpejtë dhe shumë produkte gjysëm të gatshme, ato rrisin nivelet e kolesterolit dhe provokojnë mpiksjen e gjakut, një rënie e potencës.
  • Produkte të tymosura. Lëngjet e përdorura për përgatitjen e tyre infektojnë testikujt me toksina agresive dhe zvogëlojnë sintezën e testosteronit.
  • BirraPërmban fitoestrogjene, e cila është arsyeja pse prish sfondin hormonal me një paragjykim në favor të estrogjenit dhe sjell andropauzën më afër.
  • Produkte buke. Ato përmbajnë sheqerna dhe acide që dëmtojnë prodhimin e testosteronit.
  • Ushqime me kolesterol të "keq" - margarinë, mish yndyror, sallam, ushqim të shpejtë. Rritni rrezikun e rrëmujave vaskulare dhe dëmtimin e rrjedhës së gjakut në zonën e legenit.
Refuzimi i ushqimit të shpejtë, i cili provokon një rënie të potencës
Vëmendje! Produktet e listuara janë të dëmshme jo vetëm për burrat. Ato duhet të eliminohen nga dieta e çdo diete të shëndetshme. Duke i braktisur ato, një burrë nuk do të humbasë asgjë të vlefshme dhe jetësore.

Cilat ushqime janë të mira për ju?

Ushqim deti ka një efekt shumë të dobishëm në potencë - kallamar, oktapod, midhje, goca deti, alga, salmon, salmon, ton, etj. Ata janë të ngopur me zink, i cili është i përfshirë në prodhimin e testosteronit, ngadalëson ndarjen e tij dhe shndërrimin në estrogjen . Ato gjithashtu përmbajnë shumë proteina lehtësisht të tretshme, fosfor dhe vitamina B.

Një produkt ideal për rritjen e potencës është një vezë.E verdha e verdhë përmban kolesterol të "mirë", i cili është i rëndësishëm për funksionimin normal të të gjithë trupit dhe është lënda e parë për prodhimin e testosteronit. Përmban gjithashtu shumë hekur, zink dhe vitamina të tretshme në yndyrë, të nevojshme nga gonadet. Proteina kërkohet për potencë të mirë. Veza absorbohet me gati 100%.

Arrat dhe farat konsiderohen produkte të dobishëm për potencë. Arrat përmbajnë zink, selen, aminoacide. Ato përmirësojnë funksionet endokrine, stimulojnë gjëndrat seksuale. Për shërim, mjafton të konsumoni një grusht bajame, fëstëk ose arra të tjera në ditë.

Produkte të dobishme për të rritur fuqinë tek burrat

Midis farave, më të vlefshmet për sistemin riprodhues janë farat e kungullit. Ato përmbajnë shumë zink dhe përbërës të tjerë të rëndësishëm për punën e tij - acide yndyrore, fosfor, të tretshme në yndyrë dhe vitamina të tretshme në ujë. Menshtë gjithashtu e dobishme për burrat të përfshijnë li dhe farat e grurit në dietën e tyre.

Mishi dhe pulat janë burime të shkëlqyera të aminoacideve. Më të dobishmit janë viçi, viçi, lepuri, mishi i pulës, mishi i derrit, gjeli i detit. Gjithashtu produktet e qumështit të thartuar janë të pasura me proteina - kefir, kos, gjizë.

Sa i përket perimeve, burrat duhet të përfshijnë në menunë shpargun, lulelakrën, panxhar, domate, rukolë, selino, kungull. Nga frutat dhe frutat e manave - avokado, goji, shalqi, banane, buckthorn, rrush, mjedra.

Shumë barishte dhe erëza stimulojnë fuqinë. Për shembull, tarragon, qimnon, shafran, borzilok, kardamom, kantarion, shafran i Indisë. Mjalti dhe buka e bletës nuk janë më pak të dobishme për të.

Futja e produkteve të listuara në dietë do të ndihmojë në rritjen e fuqisë vetëm nëse keni një mënyrë jetese të shëndetshme.Mos harroni se gjendja e sistemit riprodhues varet nga shumë faktorë, prandaj masat për të ruajtur shëndetin e tij duhet të jenë gjithëpërfshirëse.