Cilat fruta janë të mira për fuqinë

Ne jemi ato që hamë. Kjo thënie e vjetër nuk gënjen. Shumë varet nga dieta jonë: shëndeti dhe mirëqenia, efikasiteti dhe energjia, pamja dhe performanca atletike, fuqia dhe epshi. Fruti është një nga pjesët përbërëse të një diete të ekuilibruar.

Frutat që rrisin fuqinë

Ato janë të pasura me elementë gjurmë, fibra, aminoacide, vitamina. Por disa nga frutat janë gjithashtu afrodiziakë të fuqishëm që normalizojnë punën e sistemit gjenitourinar mashkullor. Le të shohim se cilat fruta kanë efektin më të mirë në potencë.

Cilat janë frutat

Frutat mund të jenë nga bimë barishtore, shkurre, pemë. Fruta të tilla përmbajnë shumë substanca të dobishme për potencë të mirë dhe epsh të lartë. Frutat janë veçanërisht të pasura:

 • vitaminat e grupit B, C, D, PP, E, H, A;
 • minerale, veçanërisht zinku, magnezi, natriumi, kaliumi, kalciumi, hekuri, seleni, fosfori;
 • sheqerna natyrale;
 • fibra;
 • aminoacidet, përfshirë ato thelbësore për trupin tonë;
 • vajra esenciale.

Të gjithë frutat mund të ndahen në disa grupe të mëdha:

 • fruta guri (pjeshkë, kajsi, kumbulla, kumbulla qershi, ullinj, avokado, mango);
 • rosaceous (dardhë, mollë, ftua);
 • fruta agrumesh (limon, grejpfrut, portokall, mandarinë, limon limoni, pomelo, klementine, ëmbëlsirë, kumquat);
 • frutat e zonës subtropikale (kivi, shegë, liçi, lepino, hurma, fruta pasioni, hurmë, feijoa, fiq, azimina);
 • fruta me të vërtetë tropikale (banane, papaja, guam, mollë trëndafili).

Sot mund të blini një larmi frutash, madje edhe ato që rriten mijëra kilometra larg qytetit tuaj. Por jo të gjithë janë njësoj të dobishëm për potencën. Kështu, shumë fruta korrren jeshilë dhe trajtohen me kimikate në mënyrë që të mos përkeqësohen më gjatë dhe t'i rezistojnë transportit.

Kjo vlen jo vetëm për produktet ekzotike, por edhe për limonët, bananet, mollët e njohura. Prandaj, është më mirë të blini gjithçka lokale ose të rritni vetë frutat. Dhe përdorni fruta ekzotike vetëm për një larmi diete.

Cilat fruta përmirësojnë potencën

Ndër vetitë e dobishme të frutave që rrisin fuqinë dhe epshin tek burrat, ekspertët vërejnë sa vijon:

 • efekt i dobishëm në të gjithë trupin, dhe veçanërisht në sistemin gjenitourinar, kardiovaskular, nervor, endokrin, imun, tretës;
 • plotësimi i mungesës së lëndëve ushqyese në trup;
 • hyrja në trupin e sheqernave të dobishëm, të cilat stimulojnë prodhimin e endorfinës dhe serotoninës - hormonet e gëzimit, përmirësojnë aktivitetin e trurit dhe kujtesën;
 • forcimin e imunitetit dhe përshpejtimin e proceseve metabolike;
 • pastrimin e trupit nga toksinat dhe toksinat;
 • fillimi i rigjenerimit të indeve dhe efekti i përtëritjes;
 • zvogëlimin e rrezikut të zhvillimit të kancerit, tumoreve, sëmundjeve infektive dhe inflamatore;
 • eliminimi i proceseve të ndenjur dhe rrjedhja e gjakut në penis, e cila ndihmon për të arritur një mbledhje të qëndrueshme dhe për të rritur ndjeshmërinë gjatë intimitetit.

Ekziston një grup njerëzish që hanë vetëm fruta. Kjo prirje quhet fetarizëm. Sigurisht, frutat e freskëta përmbajnë shumë substanca të dobishme, por ato nuk plotësojnë të gjitha nevojat e trupit, për shembull, nuk përmbajnë yndyrna.

Prandaj, qëndrimi pas një diete kaq ekstreme nuk ia vlen. Isshtë më mirë të përpiqesh të kesh shumë perime, fruta, bimë, manaferra në dietën e zakonshme. Por ushqime të tjera ishin gjithashtu të pranishme - bishtajore, drithëra, mish pa dhjam, ushqim deti, produkte qumështi, mjaltë, arra.

Qitro

Qitro është një grup i madh frutash që përfshin pomelo, limon, portokall, mandarinë, kumquat, gëlqere, grejpfrut, ëmbëlsirë. Të gjithë ata janë të pasur me lëndë ushqyese që absorbohen lehtësisht nga trupi ynë. Përmbajtja e lartë e luteinës në to kontribuon në rritjen e sintezës së testosteronit.

Frutat agrume për fuqinë mashkullore

Një agrum i ngrënë çdo ditë është i mjaftueshëm për të ndjerë një rritje të energjisë dhe forcës brenda një jave. Por mos harroni se shumë prej këtyre frutave nuk janë vetëm afrodiziakë të fuqishëm, por edhe alergjenë të fuqishëm. Mos i hani në sasi të mëdha, edhe nëse nuk jeni të prirur ndaj reaksioneve alergjike.

Për informacionin tuaj. Frutat e agrumeve nuk duhet të hahen me stomak bosh. Substancat që ato përmbajnë mund të shkaktojnë urth dhe dispepsi. Bestshtë më mirë t’i konsumoni pas vaktit kryesor për ëmbëlsirë.

Banane

Banania është një frut mahnitës. Lëng, i shijshëm, ushqyes, ka një përbërje të pasur me vitamina dhe minerale. Përmbajtja e lartë e kaliumit, kalciumit, magnezit forcon sistemin kardiovaskular dhe eliminon proceset e ndenjur në indet dhe organet. Fruti rrit sintezën e serotoninës, endorfinës dhe testosteronit, e cila ka një efekt pozitiv në potencën dhe mirëqenien e përgjithshme.

Bananet janë një afrodiziak i menjëhershëm

Banania është një afrodiziak i fuqishëm që heq stresin dhe lodhjen, rikthen forcën dhe fuqinë edhe pas një dite të ngarkuar dhe të ngarkuar. Hani një banane gjysmë ore para intimitetit me partnerin tuaj dhe do të vini re se seksi pas një trajtimi të tillë ishte shumë më i ndritshëm dhe më i gjatë, dhe vetë intimiteti solli shumë më shumë kënaqësi se më parë.

Për informacionin tuaj. Ka mbi 300 lloje banane. Në tregjet dhe dyqanet tona, mund të gjeni rreth 10-15 lloje. Zgjidhni çdo frutë që ju pëlqen, hajeni atë në vend të një meze të lehtë - një mëngjes të dytë ose një meze të lehtë pasdite. Bananet janë shumë ushqyese dhe ushqyese. Prandaj, shmangni konsumimin e tyre gjatë natës.

Mollë

Shëruesit tradicionalë kujtojnë thënien e vjetër "hani një mollë në ditë dhe nuk keni nevojë për mjek" kur bëhet fjalë për përfitimet e këtij fruti. Në të vërtetë, mollët kanë një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve.

Sidomos ato përmbajnë shumë acid folik, tiaminë, riboflavinë, vitamina A dhe C, kalium, kalcium, hekur, magnez, fosfor, jod, zink. Të gjitha këto substanca janë thelbësore për ngritje të plotë dhe të qëndrueshme, epsh të lartë dhe cilësi të mirë të spermës.

Mollët shkaktojnë ereksione të përhershme

Ju mund të hani mollë të freskëta, të pjekura, të avulluara, të konservuara. Ato janë të shijshme në sallatat e perimeve dhe frutave, të pjekura me mish dhe përdoren për të bërë lëngje. Por ato më të shëndetshmet janë mollët e freskëta. Mos shkoni për frutat më të mëdhenj, më të bukur me një lëkurë me shkëlqim. Moreshtë më e dobishme të hani disa të vogla, por lokale, të cilat nuk janë trajtuar me pesticide.

Për informacionin tuaj. Ka më shumë vitamina në lëkurën e një molle sesa në vetë pulpën. Shumë njerëz gjithashtu rekomandojnë të hanë kocka - ato janë të shijshme dhe përmbajnë shumë jod. Por ato përmbajnë gjithashtu acid hidrokyanik, i cili është i rrezikshëm për shëndetin dhe mund të shkaktojë dehje të trupit.

Dardhë dhe ftua

Ftua dhe dardha jane fruta me shije dhe cilesi te ndryshme, te cilat jane shume te dobishme per potencen dhe pjellorine. Ata janë të ngjashëm në dukje dhe janë të lidhur ngushtë me mollët. Dardha dhe ftua përmbajnë shumë pektinë, vitamina dhe minerale.

Dardhat rrisin sintezën e endorfinës dhe testosteronit

Të dy këto fruta rrisin gjendjen shpirtërore, promovojnë eliminimin e toksinave dhe toksinave, përmirësojnë funksionimin e zemrës dhe enëve të gjakut, sistemin e tretjes dhe rrisin sintezën e endorfinës dhe testosteronit.

Dardhat kanë një shije më të ëmbël dhe të butë, ndërsa ftua është e thartë dhe e thekshme. Në këtë rast, dardha mund të hahet si e gjallë ashtu edhe e pjekur. Por ftua kryesisht gatuhet, pasi eshte shume e veshtire.

Kivi

Kivi është një tjetër frut i dobishëm për fuqinë mashkullore. Ndihmon në normalizimin e presionit të gjakut, përmirëson funksionimin e trurit dhe sistemit kardiovaskular, forcon sistemin imunitar për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës C.

Përveç kësaj, kivi shërben si një parandalim i mirë i inflamacionit dhe zhvillimit të tumoreve. Ky frut përshpejton metabolizmin dhe eliminimin e toksinave, ndihmon në humbjen e peshës. Ata e përdorin atë kryesisht të freskët - ata e hanë vetë, shtojnë në ëmbëlsira ose sallata frutash.

Kivi është një frut i dobishëm për fuqinë e një burri

Për informacionin tuaj. Kivi është në të vërtetë një emër i gabuar për frutat e gjelbërta, me gëzof që duket si një patate. Emri i tij i vërtetë është aktinidia kineze. Një tjetër emër popullor është farat e frutave kineze. Por fjala "kivi" shoqërohet me të për shkak të zogjve kivi, të cilët nga pamja e jashtme janë shumë të ngjashme me këtë frut.

Pjeshkë, kajsi, nektarinë

Nektarina, pjeshka dhe kajsia janë fruta të ndryshme që kanë fara të mëdha dhe piqen në të njëjtën kohë - në korrik-gusht. Këto fruta përmbajnë shumë vitamina, minerale, aminoacide, për shkak të të cilave përdorimi i tyre ka një efekt pozitiv në potencë.

Ata hahen kryesisht të freskët dhe të konservuar. Përfshirja e tyre e shpeshtë në dietë shërben si një parandalim i mirë i shumë sëmundjeve, duke përfshirë kancerin, arterosklerozën dhe pamjaftueshmërinë kardiovaskulare.

Nektarinat në menunë e një burri kanë një efekt pozitiv në potencën

Mos e zëvendësoni konsumin e frutave me lëngje të paketuara. Ato zakonisht përmbajnë shumë pak lëndë ushqyese, por përmbajnë ruajtës, ëmbëlsues dhe kimikate të tjerë. Por lëngu i freskët i bërë në mënyrë të pavarur, i cili nuk i është nënshtruar trajtimit të nxehtësisë, përfshin pothuajse të gjitha substancat e dobishme si frutat, me përjashtim të fibrave.

Fruta ekzotike

Përveç frutave që jemi mësuar, frutat ekzotike janë gjithashtu të dobishme për rritjen e fuqisë tek burrat. Këtu janë disa prej tyre:

 • Granetë;
 • fiq;
 • hurmë;
 • datat;
 • një ananas;
 • papaja;
 • durian;
 • avokado;
 • fruti i pasionit;
 • mango.

Mos harroni, çdo frut ka kundërindikacione dhe mund të shkaktojë një reaksion alergjik, veçanërisht nëse nuk përfshihet në dietën tuaj të zakonshme. Prandaj, futni ushqime të reja në menunë tuaj në pjesë të vogla, duke rritur gradualisht sasinë e frutave të ngrënë. Në të njëjtën kohë, monitoroni shëndetin dhe mirëqenien tuaj.

Përfundim

Tani e dini se cilat fruta janë më të dobishme për fuqinë mashkullore. Por mos harroni se përfshirja e tyre në dietën e përditshme nuk do të jetë në gjendje t'ju shpëtojë nga sëmundjet serioze - këtu keni nevojë për ndihmën e një trajtimi specialist dhe gjithëpërfshirës.

Ju gjithashtu duhet të hiqni dorë nga ushqimi i shpejtë, soda e ëmbël, kiflet, mishrat e tymosur, sallamet, të zvogëloni konsumin e ëmbëlsirave, alkoolit dhe kafeinës. Shtë e dëshirueshme për të ngrënë në pjesë të vogla 5 herë në ditë, të pini ujë të mjaftueshëm. Ju gjithashtu duhet të ushtroni dhe të lëvizni më shumë gjatë gjithë ditës. Kjo qasje do t'ju lejojë gjithmonë të jeni në gjendje të mirë dhe të keni një potencë të mirë.