Sekretet e potencës së fortë tek burrat në moshën 60 vjeç

Mosfunksionimi erektil tek një burrë pas 60 vjetësh

Në moshën e rritur, të gjithë burrat përpiqen të mbajnë të njëjtën jetë aktive seksuale si në vitet e tyre më të reja. Dobësimi i ereksionit godet në mënyrë të dhimbshme vetëvlerësimin dhe ndikon në gjendjen psiko-emocionale. Prandaj, potenca e dobët tek burrat në moshën 60 vjeç dhe mënyrat për ta rritur atë mbeten një problem urgjent i mjekësisë moderne. Gjatë kësaj periudhe të jetës, prodhimi i testosteronit zvogëlohet ndjeshëm, aktiviteti seksual zvogëlohet, proceset metabolike në trup ngadalësohen. Mjekët nuk këshillojnë të dëshpërohen, sepse edhe në një moshë kaq të pjekur, nëse ndiqen rekomandimet, shumë prej tyre mbajnë aftësinë për të konceptuar dhe riprodhuar.

Kuptimi i seksit në jetën e një burri

Seksi i rregullt dhe shëndeti i burrave janë koncepte të pandara. Nëse jeta seksuale vazhdon në një mënyrë të matur, kjo do të thotë që shanset për të përmbushur pleqërinë në lulëzim të plotë rriten. Seksi i jep energji seksit më të fortë, u jep atyre vetëbesim dhe krijon një ndjenjë të mirëqenies në përgjithësi. Pavarësisht nga vështirësitë financiare ose problemet që vijnë në punë, ato gjithmonë zbehen në plan të dytë kur duhet të takoheni me gruan tuaj të dashur.

Intimiteti seksual është një mjet për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve familjare

Seksi jo vetëm që luan rolin e një stabilizuesi të fuqishëm, por edhe të një ilaçi të fuqishëm. Kontakti intim e ndihmon trupin të kapërcejë ftohjet, viruset, gripin dhe disa sëmundje mashkullore. Përveç kësaj, marrëdhëniet seksuale konsiderohen si një mjet i shkëlqyeshëm për zgjidhjen e dallimeve familjare.

Shkencëtarët kanë zbuluar se burrat që bëjnë seks të rregullt me ​​një partnere të rregullt jetojnë gjatë dhe kanë shëndet të shkëlqyeshëm, ndryshe nga ata që shpesh ndryshojnë të dashurat e tyre. Ata mbajnë një peshë normale, vuajnë më pak patologji vaskulare dhe tullac.

Vëmendje! Seksi i rregullt forcon muskulin e zemrës, sistemin nervor, përmirëson metabolizmin dhe rrit imunitetin.

E gjithë kjo ndodh për shkak të prodhimit të hormoneve seksuale. Ato rregullojnë të gjitha proceset, janë përgjegjëse për rritjen, zhvillimin, inteligjencën, shëndetin e lëkurës dhe pamjen e saj. Por me kalimin e moshës, sinteza e tyre zvogëlohet, gjë që çon në çekuilibër dhe probleme në jetën intime. Në këtë artikull, ne do t'i përgjigjemi pyetjes nëse një burrë i moshës 60 vjeç e lart mund të ketë potencë të mirë.

Metodat për përmirësimin e fuqisë mashkullore pas 60 vjetësh

Shumë burra sinqerisht besojnë se heqja e mosfunksionimit erektil në moshën e rritur është e mundur vetëm me ndihmën e ilaçeve stimulues, përndryshe, shanset e tyre për të rikthyer forcën mashkullore janë zero. Ky mendim konsiderohet thelbësisht i gabuar. Nuk rekomandohet marrja e agjentëve kimikë gjatë kësaj periudhe të jetës, sepse nën ndikimin e përbërësve të fortë, ngarkesa në sistemin kardiovaskular rritet.

Mjekët thonë që në mënyrë që aftësia ngrerë pas 60 viteve të mbetet e qëndrueshme dhe të ruhet, si në vitet e reja, duhet të jeni të vëmendshëm ndaj trupit tuaj dhe, mbi të gjitha, të eleminoni faktorët negativë që shkatërrojnë shëndetin e përgjithshëm dhe seksual të një burri të pjekur.

Mjekët ofrojnë një gamë të tërë masash dhe teknikash efektive se si të përmirësoni shpejt dhe cilësisht potencën në 60:

Përmirësimi i potencës nga aktiviteti fizik
 • ndryshimi i regjimit dhe cilësisë së ushqimit;
 • humbje peshe;
 • sportet aktive;
 • rivendosja e pushimit të mirë;
 • seksi i rregullt;
 • përdorimi i ilaçeve dhe ilaçeve tradicionale.

Pajtueshmëria me të gjitha këto rregulla do të ndihmojë në kthimin dhe forcimin e shpejtë dhe efektiv të forcës mashkullore. Dhe mjeku që do të marrë pjesë do t'ju tregojë se në çfarë duhet të përqendroheni dhe si të luftoni kundër impotencës seksuale.

Ndryshimet në lidhje me moshën që ndikojnë në potencën

Të gjithë e dinë që fuqia te burrat në çdo moshë varet nga niveli i testosteronit - hormoni seksual mashkullor. Ai është përgjegjës për cilësinë e jetës intime, në veçanti:

 • për fuqinë e tërheqjes seksuale ndaj gjinisë së kundërt;
 • qëndrueshmëria dhe qëndrueshmëria e ereksionit
 • ;
 • kohëzgjatja e marrëdhënies seksuale;
 • Karakteristikat e spermës
 • .

Në sfondin e një rënie në prodhimin e hormonit mashkullor, intimiteti ndodh më rrallë, zgjimi zvogëlohet. Një burrë duhet të jetë i përgatitur për shfaqjen e kushteve të tilla.

 1. Lodhja pas marrëdhënies seksuale dhe një periudhë më e gjatë shërimi.
 2. Një rritje në periudhën e kërkuar për eksitim dhe ngritje.
 3. Reduktimi i mprehtësisë së emocioneve dhe shkëlqimit të ndjesive nga intimiteti.
 4. Humbja e elasticitetit të penisit dhe testikujve, zvogëlimi i madhësisë së tyre.

logshtë logjike që aftësia për të fekonduar ulet ndërsa spermatozoidët e sintetizuar bëhen më pak të lëvizshëm. Këto kushte nuk lindin vetë dhe ndodhin nën ndikimin e ndryshimeve të brendshme fiziologjike dhe faktorëve të jashtëm të pafavorshëm.

Shkaqe të tjerë të mosfunksionimit erektil

Përmirësimi i potencës te burrat pas 60 vjeç sugjeron një korrigjim të stilit të jetës. Ekspertët këshillojnë burrat që të mos kufizohen në marrëdhëniet seksuale dhe të rikthejnë aktivitetin përmes marrëdhënieve të shpeshta. Sipas mendimit të tyre, intimiteti i rregullt është një metodë efektive për rritjen e potencës, duke parandaluar një rënie në cilësinë e jetës intime dhe epshit. Në të njëjtën kohë, duhet t'i kushtoni vëmendje ndikimit të faktorëve të tillë negativë si:

Mbipesha te një mashkull është një nga shkaqet e problemeve me potencën
 • hipodinamia;
 • mungesa e aktivitetit fizik;
 • konsumimi i shpeshtë i pijeve alkoolike;
 • tension nervor, stres i shpeshtë;
 • lodhje kronike, mungesë pushimi adekuat;
 • mbipesha që çon në mbipesha;
 • diabet mellitus;
 • sëmundjet shoqëruese në një formë kronike.

Para se të filloni trajtimin për një çrregullim, është e nevojshme të zbuloni shkakun e shfaqjes së tij. Si rregull, një burrë nuk mund të përballet me problemin më vete, prandaj, ndihma e një specialisti që do të kryejë një diagnozë të plotë dhe, nëse është e nevojshme, do të përshkruajë një kurs terapie do të jetë e paçmueshme.

Droga më e mirë për të rritur fuqinë te të moshuarit

logshtë logjike që është e pamundur të heqësh qafe impotencën me ndihmën e ushtrimeve fizike dhe ushqimit të duhur, dhe në çdo rast do të kërkohen masa më serioze. Për të luftuar mosfunksionimin erektil, janë zhvilluar një larmi agjentësh për përdorim sistemik dhe lokal: tableta, kapsula, xhel, vajra, pika, solucione për injeksione. Emërimi i tyre kryhet nga një specialist duke marrë parasysh rezultatet e diagnostikimit. Ilaçet që mund të merren në moshë të vjetër mund të ndahen me kusht në disa grupe.

 1. Agjentët hormonalë që rrisin nivelet e testosteronit në gjak. Ato janë krijuar për të rritur funksionin seksual të burrave. Rekomandohet t'i merrni ato në kurse të gjata.
 2. Mjetet që stimulojnë proceset metabolike në trup. Këto janë ilaçe bimore ose homeopatike që kanë një numër të vogël të efekteve anësore dhe janë të aprovuara për përdorim edhe në sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut.
 3. Tabletat e marra menjëherë para marrëdhënies seksuale. Këta janë frenues të fosfodiesterazës-5, veprimi i së cilës bazohet në vazodilatacion dhe rritjen e fluksit të gjakut, i cili kontribuon në arritjen e shpejtë të një gjendje ereksioni.
 4. Ilaqet kundër depresionit. Ato janë të përshkruara në një situatë ku problemet psikologjike janë bërë shkak i zhvillimit të mosfunksionimit erektil. Për disa pacientë, ato tregohet se eliminojnë kushtet depresive, apatinë e lidhur me dështimet në jetën seksuale.
 5. Komplekset e vitaminave dhe mineraleve. Ata janë në gjendje të provokojnë një rritje të potencës tek burrat pas 60 vjetësh.

Si rregull, të gjitha barnat tolerohen mirë nga pacientët. Por në rast të ndonjë reagimi të padëshirueshëm, duhet të njoftohet mjeku që do të anulojë ilaçin ose do të përshkruajë një analog më të sigurt.

Receta të mjekësisë tradicionale

Kur rivendosin funksionin seksual tek burrat në moshën gjashtëdhjetë vjeç, mjekët i kushtojnë vëmendje të veçantë mjekësisë tradicionale - përgatitjeve bimore, jo atyre sintetike. Sigurisht, veprimi i tyre është më i ngadaltë, por efekti është më këmbëngulës dhe i qëndrueshëm. Për më tepër, çdo ilaç mund të përgatitet në shtëpi ose të blihet i gatshëm në farmaci. Barnat më të njohura për të rritur epshin dhe për të eleminuar mosfunksionimin erektil janë këto:

 • tretësirë ​​alkoolike e rrënjës së xhensenit;
 • farat e kërpit;
 • Supë e Dubrovnikut;
 • perga - polen i papërpunuar i bimëve;
 • shparguj dhe fara evropiane të dodderit;
 • tinkturë alkoolike nga një rrjedhë e një dreri mashkull musk.

Popullariteti midis burrave qindra vjet më parë u fitua me mjete të tilla si:

 • zierje të bimëve medicinale - kamomil, trumzë, lëvore lisi, yarrow;
 • çaj xhenxhefili me mjaltë;
 • farat e kungullit të shtypura me produkt të lëngshëm të bletarisë.

Ushqime të tilla si mjalti, frutat e thata, hudhra dhe qepët do të ndihmojnë në përmirësimin e funksionit seksual dhe rritjen e dëshirës seksuale falas. Për të rritur efektin, mund të bluani fiq, arra, fara lulekuqe, kumbulla të thata, farat e susamit në një blender dhe të merrni masën e përfunduar në një lugë gjelle tri herë në ditë.

Mbi përfitimet e edukimit fizik

Ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis shëndetit seksual dhe sporteve. Në këtë rast, rivendosja e fuqisë pas 60 vjetësh arrihet duke rritur aktivitetin fizik, notin, si dhe komplekset e thjeshta të ushtrimeve fizike që mund të kryhen në shtëpi.

E rëndësishme është të dihet! Para së gjithash, kjo është gjimnastika Kegel, që synon stimulimin e rrjedhjes së gjakut në zonën e legenit dhe organeve gjenitale. Trajnimi i rregullt i muskujve të perineumit do të rivendosë aftësitë seksuale të humbura, si dhe do të heqë qafe shumë sëmundje urologjike.

Joga është e dobishme për të rivendosur potencialin seksual të një burri të moshuar. Ky lloj i aktivitetit fizik mund të gjendet në një seksion të veçantë të quajtur Kundalini. Ushtrimet ndihmojnë për të rritur qarkullimin e gjakut, për të rritur shtytjen seksuale, për të normalizuar potencën. Ecja skandinave konsiderohet e dobishme dhe emocionuese. Kur kryhet, të gjithë grupet e muskujve, si dhe organet dhe sistemet, janë të përfshirë. Për të zgjedhur pamjen më të mirë, duhet të konsultoheni me një specialist.

Jeta e rregullt seksuale

Intimiteti i rregullt luan një rol të madh në ruajtjen e aktivitetit seksual tek burrat e moshuar. Abstinimi i zgjatur, pushimet e zgjatura kanë një efekt të dëmshëm në shëndetin e burrave, kështu që ato thjesht kundërindikohen. Ju nuk duhet të shkoni në ekstreme dhe shpesh të ndryshoni partnerë, por të bësh seks dy herë në javë me gruan tënde të dashur është e mirë për trupin. Ajo, nga ana tjetër, duhet të ndihmojë një burrë në çdo mënyrë të mundshme, duke stimuluar një mbledhje me manipulime të afta, pasi në këtë moshë dëshira dhe imagjinata e dhunshme nuk janë më të mjaftueshme.

Ushqimi i duhur

Si të rrisni fuqinë mashkullore në moshën 60 vjeç, do t'ju tregojë nutricionisti, ai do t'ju tregojë për korrigjimin e nevojshëm të dietës. Ushqimi i duhur nuk nënkupton ndalime të rrepta dhe refuzim të ashpër të ushqimeve tuaja të preferuara. Këto kufizime rekomandohen vetëm nëse keni yndyrë të tepërt trupore.

Nëse pesha nuk e tejkalon normën, mjafton të ndiqni rregulla të thjeshta:

 • hani shpesh, të paktën 5-6 herë në ditë, duke përdorur pjesë të vogla;
 • gatuaj ushqimin në avull, në tenxhere të ngadaltë ose në furrë;
 • pini të paktën 1, 5-2 litra lëng.

Këshillë! Kur përpiloni një menu, duhet të kihet parasysh se me kalimin e moshës, një burrë ka nevojë të konsumojë më pak karbohidrate dhe ushqime proteinike me origjinë shtazore.

Kjo do të thotë që dieta duhet të kufizojë mishrat e yndyrshëm, shpendët, të zvogëlojë përdorimin e vezëve, kremit dhe kremit të thartë. Për më tepër, rekomandohet të mbani në minimum artikujt e mëposhtëm të listës:

 • produkte të tymosur, turshi;
 • erëza dhe bimë të nxehta;
 • shpirtrat
 • - çaj i zi, kafe dhe sode;
 • suxhuk;
 • gjalpë;
 • alkool.

Rivendosja e potencës lehtësohet nga një gamë mjaft e gjerë produktesh të cilave duhet tu kushtoni vëmendje:

  arra
 • - arra, shqeme, fëstëk, braziliane;
 • fasulet dhe drithërat - veçanërisht të dobishme në prani të diabetit;
 • manaferrat dhe frutat e freskëta - të paktën 200 g në ditë;
 • produkte të qumështit të thartuar - gjizë, kos, kefir;
 • peshk detar me vaj që përmban acide Omega poli-të pangopura;
 • perime jeshile kryqëzuese - shparguj, speca, qepë, lloje të ndryshme lakre.

Mishi i kuq duhet të zëvendësohet me të bardhë, ushqim deti dhe çokollata e zezë duhet të konsumohet të paktën dy herë në javë. Ju duhet të filloni të ushqeheni sa më shpejt që të jetë e mundur, por mosha e moshuar nuk është një arsye për të refuzuar ushqimin e shëndetshëm.

Parandalimi i impotencës seksuale në pleqëri

Për të pasur një mbledhje të vazhdueshme, potencë të lartë në moshën 60 vjeç, duhet të filloni të kujdeseni për shëndetin tuaj nga një moshë e re ose të paktën nga momenti i shfaqjes së shenjave të para të çrregullimit. Mjekët ofrojnë një gamë të tërë masash që tregojnë se si të rikthehet fuqia mashkullore në 60 vjeç dhe të minimizohen rreziqet e dobësimit të tij.

Aktivitet i moderuar fizik për të rivendosur fuqinë në moshën 60 vjeç
 1. Hiqni dorë nga pirja e duhanit, varësia ndaj pijeve alkoolike, substancave të forta.
 2. Shkoni për një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.
 3. Shikoni për sporte, merrni një aktivitet fizik të moderuar.
 4. Bëni një jetë të rregullt seksuale.
 5. Trajtoni me kohë të gjitha patologjitë e shfaqura dhe, para së gjithash, sëmundjet e sistemit gjenitourinar.
 6. Shmangni mbinxehjen, hipoterminë dhe ftohjet.
 7. Përmbaheni nga vetë-mjekimi, si dhe marrja e ilaçeve pa recetë të mjekut.
 8. Rregullisht i nënshtrohen ekzaminimeve parandaluese për të zbuluar sëmundjet në fazat e hershme të zhvillimit.

Këto masa të thjeshta do të ndihmojnë jo vetëm në ruajtjen e shëndetit, forcimin e fuqisë seksuale, por gjithashtu zgjasin jetën, duke përmirësuar cilësinë e tij.

Përfundim

Përkundër faktit që burrat i përkasin gjysmës së fortë të njerëzimit, shumica e tyre deri në moshën gjashtëdhjetë vjeç përjetojnë vështirësi me potencë, vuajnë nga mosfunksionimi erektil. Sipas statistikave, 40% vuajnë nga çrregullimi në moshën 30-40 vjeç dhe 65-80% - pas 60 vjetësh. Të gjithë janë të aftë të rimarrin besimin e tyre të mëparshëm dhe forcën mashkullore, nëse kërkojnë menjëherë ndihmën e profesionistëve dhe ndryshojnë stilin e tyre të jetesës.